Těžba Etherea se stále vyplácí prostřednictvím grafických karet (GPU procesorů)

Posted on : by : pr-clankuj.cz

Když vznikalo Ethereum, jeho tvůrce zajímalo, zda půjde vytvořit novou výpočetní sílu, která potenciál blokchainu použije pro běh decentralizovaných programových bází, tzv. „smart contracts“, volně přeloženo „chytrých smluvních ujednání“. V průběhu dvou let se vývojovému týmu koncept vydařil (bylo to v rozmezí let 2013 – 2015) a na konci července tohoto roku byla síť této virtuální měny spuštěna.

investovat do bitcoinů

Smart contracts jsou hlavním tažným motorem

Prvotní myšlenkou tedy nebylo vytvořit prostředí, které bude kryptoměnou jako takovou, aby konkurovala Bitcoinu, ale jakési mikroklima pro tvorbu nezávislých partnerských dohod a smluvních ujednání, do nichž nebudou zasahovat subjekty třetích stran, např. právníci, notáři apod. „Smart contracts“ lze zhruba definovat tak, že se jedná o programové vybavení, které provádí konkrétní smluvní ujednání, případně jej ověřuje, a to na základě kryptografického kódu, čímž se liší od klasických smluvních vztahů daných regulemi zákona. Cílem Etherea tedy bylo obejít současný svět právníků a složitých smluvních deklarací, aby bylo možno po síti jednoduchým způsobem (pochopitelně transparentním a jasně deklarovaným), směnit jakékoliv cennosti hmotného světa. Nemovitosti, finance, akcie, pozemky atd.

zlatá víza

Ethery slouží jako energie pro běh sítě

Ethereum se od mnoha kryptoměn liší především ve způsobu využívání blokchainu. V tomto případě totiž nejde o sledování průběhu transakcí, ale o spouštění zdrojových kódů programů, které pochází od tvůrců „smart contracts“. Ethery (měna) tedy primárně neslouží jako kryptoměny, ale používají se pro běh samotné sítě. Prvotním popudem pro těžaře je vždy vlastník kontraktační aplikace – těžební tým pak provede určité zásahy v programové bázi (spustí určitý zdrojový kód) a je za to odměňován měnou, přičemž ta se využívá jako životní energie celé sítě. Např. jedna z transakcí má potenciál 500 energetických jednotek, které se přepočítávají na Ethery a fungují pak jako transakční poplatky.

Zásadní výhodou této měny je také rychlost těžby jednotlivých bloků. U Bitcoinů to trvá přibližně 10 minut, u Litecoinů zhruba 2,5 minuty, u těžby Etherea pouhých 12 vteřin. Dalším zásadním plus je velké množství volné měny k těžbě – odhaduje se, že teprve v roce 2020 bude odtěženo cirka 50 procent mincí.