Písek do pískové filtrace, nebo kartušový systém – který z nich je vhodný

Posted on : by : pr-clankuj.cz


Kartušová filtrace

Hodí se výhradně pro malé bazény a jejich podstatnou výhodou je pořizovací cena. Jedná se o zařízení, jehož podoba je srovnatelná s kávovými filtry. Kartuší protéká neustále voda a uvnitř se nečistoty bezpečně zachytí v papírové vložce.  Výkonově tedy tato zařízení spadají do nižší třídy a pokryjí pouze velmi malé nádrže do maximálního objemu 8 krychlových metrů (800 litrů). Podstatnou nevýhodou je pravidelné čištění filtrační vložky. Ta se musí vymývat takřka každý druhý den a zhruba jednou za dvanáct dnů je třeba ji vyměnit. Pořízení kartušové filtrace je sice levnější, ale pravidelné výměny vložek ji nakonec prodraží. Součástí těchto systémů jsou pochopitelně také pohonné jednotky – čerpadla.

veselý míč

Pískové systémy

Čerpadlo vhání vodu do filtrační komory, kde je umístěn křemičitý písek. Ten zachytí pevné částečky nečistot. Kapacita zařízení je mnohem vyšší, než u kartuší, jedná se o velmi účinné systémy, které lze optimalizovat pro jakýkoliv objem nádrže. Tento způsob filtrování vody není náročný na údržbu, v podstatě postačí pouze jednou za týden propláchnout filtrační náplň čistou vodou a písek se mění až po jedné, nebo po dvou sezónách.

Přednosti tohoto způsobu jsou nesporné a vyváží i vyšší pořizovací náklady. Především jde o snížení nároků na bazénovou chemii. K zařízení lze připojit další příslušenství pro bezchlorovou chemii (UV lampu), některé typy bazénových vysavačů a solárních ohřevů.

zvlněné dlaždice

Filtrační písky

Jedná se o speciální materiál, písek do pískové filtrace o zrnitosti 0,5 – 1,2 mm. Takto jemná zrníčka křemičitého písku zachytí velké množství mechanických nečistot jak přímo z vody, tak i při působení tzv. vločkovačů. Ty mají za úkol shlukovat velmi drobné nečistoty do větších celků – vloček, aby se v pískové filtraci mohly usadit. Standardní velikost balení je zpravidla 25 kg pytel o rozměrech 35 x 55 x 15 cm. Ekvivalentem náplní těchto typů filtrací je také v současné době velmi oblíbený minerál zeolit.

4.4/5 - (7 votes)