Ani podzim vás nemusí odrazovat od zábavy

Nikde není psáno, že jak začnou podzimní plískanice, je lepší se zavřít doma, zalézt do postele a jen v nutnosti chodit ven. Jsou dny, kdy je celkem hezky, i když teplota už není zrovna vysoká, ale to nemůže nikomu zkazit náladu, když má nápad, jak strávit chvíle se svou rodinou.
Toto roční období, ještě než se ze stromů snese všechno listí na zem, přináší ohromnou škálu barev pro citlivé dětské dušičky. Projděte se s nimi po lese, prohlédněte si krásy podzimu, jako je různě zbarvené listí, které si můžete nasbírat, projít se po měkoučkém mechu a zblízka zjistit, že je jich víc druhů. Podívat se na kvetoucí vřes, a když zasvitne sluníčko, rozhlédnout se, kolik pavučin táhne v křoví. Oči vašich dětí určitě rozpoznají, že všechny pavučiny nejsou stejné.
kliky na silnici
Po návratu domů jim dejte pastelky, ať namalují, co viděly. Ať zapojí svou fantazii, není důležité, že nakreslí hrozivého pavouka, pro ně tak zkrátka vypadal.
Přinesené listí si můžete dát do nádoby, ve které vynikne, nebo děti listy pomalují vodovkami a obtisknou na čtvrtku.
Možná máte pocit, že se podzimní počasí zbláznilo, protože už začal za okny poletovat sníh. A to je nejvyšší čas, vzít své potomstvo a vyrazit ven.
Já vím, řeknete si, že nejste padlí na hlavu, protože je nepříjemné, jak za límec padají a studí vločky sněhu. Vzpomeňte si ale na svá dětská léta, jak jste milovali chytání létajících vloček do otevřených úst. Vykašlete se na to, co by řekli lidé, kteří vás uvidí, jděte do toho s nimi. Uvidíte, jak si zablbnete.
koně ve sněhu
A jestli už u vás leží souvislá vrstva sněhu, hurá na nejbližší kopec s boby, nebo sáňkami. A nemusí se na nich vozit jen prcci.
Doma se na vás šklebí věčně naštvaní puberťáci? Ani ti se nemusejí schovávat se svými náladami v ponurých pokojích, odkud se line hudba, díky níž nadskakují všechny skleničky, co máte.
Vytáhněte je ven, přesvědčte je, že není ostuda jít s rodinou užít si trochu podzimního vzduchu. Pokud to ještě počasí dovolí, společný výlet na kole je bude bavit. A když cílem bude místo, které sami vyberou, určitě zabodujete, i když vám to nedají nahlas znát.
I čas větších nákupů může být rodinným zážitkem. Domluvte se, co každý z vás si chce pro sebe z obchodu přinést (maličkost, ne tisícové utrácení). Někdo může chtít novou čepici, jiný bačkory, možná že ani nevíte, že některý člen rodiny touží po určitém přívěšku na klíče.
Samozřejmě, že tohle nejde praktikovat každý týden.
Už jste zkoušeli sejít se v jedné místnosti a jeden z vás bude nahlas číst? Samozřejmě, že literatura musí být vhodná pro celu rodinu. Tím myslím třeba pohádku. Můžete se střídat. Ti nejmenší mají výhodu, že můžou jen tak ležet a poslouchat. Jejich fantazie bude pracovat lépe než, když se dívají na televizi. Tam je jim vše už předkládáno. Už jen konzumují.
Přeji vám, abyste si toto roční období náležitě užili a mohli se tak začít pomalu připravovat na to nadcházející, kdy se všichni společně zapojíte do příprav nejkrásnějších svátků v roce.

Ani podzim vás nemusí odrazovat od zábavy
4 (80%)11